وبلاگ

اصطلاحات مربوط به فیبر نوری

اصطلاحات مربوط به فیبر نوری

3 دی 1398

در این مقاله نگاهی داریم به اصطلاحات مخصوصِ صنعت فیبر نوری.


ادامه مطلب
مقایسه EPON و GPON

مقایسه EPON و GPON

10 آذر 1398

شبکه تجهیزات PON) Passive)، به عنوان بخش اعظم تکنولوژی FTTH، شبکه ارتباطی Point to Multi Point) P2MP) را با هزینه نصب و نگهداری کمتر ارائه می‌‌دهد. در حال حاضر، GPON و EPON پرکابردترین ورژن‌های PON هستند. این دو شبکه دارای مزایای رقابتی نسبت به هم بوده و در عین حال مکمل یکدیگر هستند. در این مقاله تفاوت‌های این دو را بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
ساختار فیبر نوری

ساختار فیبر نوری

3 آذر 1398

دنیای امروزی که ما در آن زندگی می‌کنیم بر پایه انتقال سریع داده‌های عظیم بنا شده است. چندی پیش انتقال اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر به وسیله کابل‌های مسی انجام می‌شد. در سال‌های اخیر فیبرهای نوری جانشین کابل‌های مسی شده‌اند و به دلیل پهنای باند بسیار بالا به مهم‌ترین ابزار انتقال اطلاعات تبدیل شده‌اند.

ادامه مطلب
بررسی تکنولوژی GPON

بررسی تکنولوژی GPON

2 آذر 1398

تکنولوژی شبکه های نوری پسیو یا (PON Passive optical networks) از اواسط دهه 90 توسعه یافتند. GPON و EPON به عنوان نسخه‌های اصلی شبکه PON پیشرفت چشمگیری در افزایش فاصله‌ی انتقال داده و پهنای باند به وجود آوردند. در این نوشتار به معرفی فناوری GPON می‌پردازیم.

ادامه مطلب
مقایسه شبکه نوری اکتیو و پسیو

مقایسه شبکه نوری اکتیو و پسیو

25 آبان 1398

تکامل اینترنت در سال‌های اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست. انتقال حجم عظیم اطلاعات و سهولت آپلود و دانلود فایل‌های ویدیویی، عکس و... که به راحتی انجام می‌شوند. نیاز به اینترنت سریع‌تر و پهنای باند بالاتر یکی از دلایل اصلی روی آوردن تامین کنندگان و مشترکین به تکنولوژی FTTH به عنوان یک راهکارِ قابل اتکا می‌باشد.

ادامه مطلب