وبلاگ

بررسی تکنولوژی GPON

بررسی تکنولوژی GPON

2 آذر 1398

تکنولوژی شبکه های نوری پسیو یا (PON Passive optical networks) از اواسط دهه 90 توسعه یافتند. GPON و EPON به عنوان نسخه‌های اصلی شبکه PON پیشرفت چشمگیری در افزایش فاصله‌ی انتقال داده و پهنای باند به وجود آوردند. در این نوشتار به معرفی فناوری GPON می‌پردازیم.

ادامه مطلب
مقایسه شبکه نوری اکتیو و پسیو

مقایسه شبکه نوری اکتیو و پسیو

25 آبان 1398

تکامل اینترنت در سال‌های اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست. انتقال حجم عظیم اطلاعات و سهولت آپلود و دانلود فایل‌های ویدیویی، عکس و... که به راحتی انجام می‌شوند. نیاز به اینترنت سریع‌تر و پهنای باند بالاتر یکی از دلایل اصلی روی آوردن تامین کنندگان و مشترکین به تکنولوژی FTTH به عنوان یک راهکارِ قابل اتکا می‌باشد.

ادامه مطلب
ماژول ترنسیور نوری

ماژول ترنسیور نوری

17 مهر 1398

به لطف پهنای باند بالا و میرایی پایین به دلیل استفاده از فیبر نوری، سرعت شبکه جهش بزرگی را رقم زده است. تکنولوژی ترنسیور نوری نیز به سرعت در حال تکامل است تا پاسخگوی افزایش تقاضا برای سرعت و ظرفیت بالاتر باشد. در این مقاله تاثیر عظیم این ماژول‌ها بر پیشرفتِ دیتا سنتر‌ها را بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب
تکنولوژی DWDM چیست؟

تکنولوژی DWDM چیست؟

18 شهریور 1398

بیش از بیست سال از زمان روی کار آمدن DWDM می‌گذرد، تکنولوژی که در دو دهه اخیر انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی را متحول کرده است. در حال حاضر، تکنولوژی DWDM به گونه ای توسعه یافته است که تقریباً فراموش کرده‌ایم زمانی این تکنولوژی وجود نداشته است، آن زمان که دسترسی به اطلاعات در آن سوی کره خاکی بسیار گران و آهسته بود.

ادامه مطلب