اجزا و معماری شبکه GPON FTTH

اجزا و معماری شبکه GPON FTTH

28 مهر 1398

Passive optical network) PON) شبکه دسترسی یک نقطه به چند نقطه است که ارتباط اجزای آن از طریق فیبر نوری انجام می‌شود. پهنای باند بالا و افت پایین فیبرهای Single-mode، شبکه FTTH را تبدیل به روشی برای تامین پهنای باندی به مراتب بالاتر از تکنولوژی‌های مخابراتی موجود کرده است. در این مقاله نگاهی به معماری شبکه GPON FTTH خواهیم داشت.

اجزا و معماری شبکه GPON FTTH 

Optical Line Terminal) OLT)، اسپلیترهای نوری (Optical Splitter) و Optical Network Terminal) ONT) اجزای شبکه GPON FTTH هستند.

اجزا و معماری شبکه GPON FTTH

 

Optical Line Terminal) OLT)

OLT اِلمان اصلی شبکه است و معمولا در مرکز مخابرات محلی قرار دارد. مهمترین وظیفه OLT برنامه‌ریزی و زمانبندی ترافیک، کنترل بافر (buffer control) و تخصیص پهنای باند است. OLT معمولا از یک منبع تغذیه DC استفاده می‌کند و شامل حداقل یک کارت ورودی اینترنت، یک سیستم کارت جهت پیکربندی آنبورد (onboard configuration) و یک یا چند کارت GPON است. هر کارت GPON شامل تعدادی پورت GPON است.

 

اسپلیتر نوری (Optical Splitter)

 اسپلیتر نوری توان یک سیگنال را تقسیم می‌کند. به این معنی که هر فیبر ورودی اسپلیتر به چندین فیبر در اسپلیتر تقسیم می‌شود و این کار می‌تواند چندین بار انجام شود. به این ترتیب یک فیبر بین تعداد زیادی کاربر به اشتراک گذاشته می‌شود.

 

Optical Network Terminal) ONT)

ONT در سمت مشترک نصب می‌شود. در واقع ONT به وسیله فیبر نوری و اجزای پسیو شبکه به OLT ارتباط داده می‌شود. دستگاه ONT مانند یک مودم است که علاوه بر تعدادی پورت RJ45 و پورت FXS، دارای یک پورت PON است که به شبکه‌ی توزیع نوری وصل می‌شود.

 

معماری شبکه GPON FTTH

با توپولوژی درختی، GPON با حداقلِ انشعابات، پوشش شبکه را به حداکثر می‌رساند. بنابراین قدرت نوری (Optical power) کاهش می‌یابد. شبکه دسترسی FTTH شامل 5 محدوده می‌باشد: هسته شبکه (core network) مرکز مخابرات (central office) محدوده تغذیه کننده (feeder area) منطقه توزیع (distribution area) و محدوده مشترکین (user area).  

معماری شبکه GPON FTTH

 


بیشتر بخوانید:  مقایسه EPON و GPON


 

هسته شبکه (core network)

هسته شبکه شامل تجهیزات تامین کننده سرویس اینترنت (ISP) و (PSTN) و تجهیزات تامین تلوزیون کابلی است.

 

مرکز مخابرات (central office)

عملکرد اصلی مرکز مخابرات (central office) میزبانی OLT و optical distribution frames) ODF) همچنین تامین توان مورد نیاز می‌باشد. پاره‌ای از اوقات تجهیزات هسته شبکه نیز در این قسمت قرار می‌گیرند.

 

شبکه تغذیه کننده (Feeder Network)

محدوده تغذیه کننده از ODF در مرکز مخابرات تا نقاط توزیع، قرار دارد. این نقاط که معمولا کابینت‌های خیابانی Fiber Disruption Frame) FDF) نامیده می‌شوند، محل قرارگیری اسپلیترهای سطح اول هستند. کابل‌های تغذیه کننده (Feeder cable) از طریق توپولوژی حلقه‌ای (Ring topology) متصل شده‌اند و از یک پورت GPON شروع و به پورت GPON دیگری ختم می‌شوند. (همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید)

 

شبکه توزیع  (Distribution Network)

کابل‌های شبکه توزیع، اسپلیتر‌های سطح اول (در محدوده FDF) را به اسپلیترهای سطح دوم متصل می‌کنند. معمولا اسپلیترهای سطح دوم در جعبه‌هایی به نام Fiber Access Terminal) FAT) نصب شده در محل توزیع، قرار دارند.

 

محدوده مشترکین  (User Area)

در محدوده مشترکین، اسپلیترهای سطح دوم (داخل FAT) را توسط کابل کشی به محل مشترکین اتصال می‌دهند. برای نگهداری آسان معمولا کابل کشی در ورودی خانه مشترکین به یک Terminal Box) TB) ختم می‌شوند. سپس کابل کشی داخلی، TB را به Access Terminal Box) ATB) موجود در خانه متصل می‌کند. در نهایت یک Patch Cord، ONT را به ATB متصل می‌کند.


خلاصه

معماری شبکه GPON FTTH در واقع قابل اعتماد، مقیاس پذیر و ایمن است. از آنجایی که این شبکه پسیو بوده، پس هیچ قطعه اکتیوی از ابتدا تا مشترک نهایی در آن موجود نمی‌باشد که به طور چشمگیری هزینه اجرا و نگهداری را کاهش می‌دهد. FTTH راه حل ثابت شده آینده برای تامین خدمات پهن باند می‌باشد.

شما نیز می توانید امتیاز دهید
امتیاز4از1نفر


نوشته های مشابه