راهنمای انتخاب و استفاده پاورمتر نوری (OPM)

راهنمای انتخاب و استفاده پاورمتر نوری (OPM)

22 مهر 1398

شبکه‌های فیبر‌نوری با پهنای باند بالا، به زیرساخت‌هایی با ثبات نیاز دارند. نصب صحیح و نگهداری از فیبرها برای به حداقل رساندن خرابی شبکه ضروری است. برای انجام بازبینی وضعیت فیبرها، بررسی و عیب‌یابی پیشرفته، وجود پاورمیتر نوری (Optical Power Meter) ضرورت دارد. OPM ابزاری جهت ‌اندازه‌گیری توان دقیق تجهیزات و یا سیگنال نوری عبوری از فیبر و همچنین تعیین میزان افت سیگنال نوری است.

راهنمای انتخاب و استفاده پاورمتر نوری

پاورمتر نوری کوچک اما قدرتمند

برای ‌اندازه‌گیری توان نوری در گیرنده و یا فرستنده، به یک پاورمتر و یک آداپتور فیبر نوری نیاز است. دستگاه پاورمتر نوری (OPM) باید در رنج مناسب (معمولاً dBm و گاهی mW) و طول موج مناسب تنظیم شود. سپس جهت ‌اندازه‌گیری توان دریافتی، کابل گیرنده و جهت ‌اندازه‌گیری توان ارسالی، کابل کوتاه تستی که به سیستم مبدا متصل شده است را به دستگاه پاورمتر متصل می‌کنیم. عدد به دست آمده توسط دستگاه را با توان مشخص شده‌ی قابل قبول (توسط تولید کننده) مقایسه می‌کنیم. اطمینان حاصل می‌کنیم توان به دست آمده در محدوده قابل قبول قرار دارد.

برای محاسبه افت نوری، در ابتدا پاورمتر از طریق یک پیگ‌تیل به صورت مستقیم به دستگاه انتقال نوری متصل شده و توان سیگنال ‌اندازه‌گیری ‌می‌شود. سپس در انتهای دیگر کابل نیز، توان سیگنال توسط پاورمتر اندازه‌گیری ‌می‌شود. تفاوت دو مقدار ‌اندازه‌گیری شده، مقدار نهایی افت ایجاد شده در زمان انتشار سیگنال را نشان می‌دهد. مجموع مقادیر افت در تمامی قسمت‌‌ها، میزان افت نهایی رخ داده بر روی سیگنال است.

 

راهنمای انتخاب پاورمتر مناسب

همانطور که از قسمت بالا مشاهده ‌می‌شود، پاورمتر وسیله‌ای کاربردی و ضروری برای تست فیبر نوری است، بنابراین انتخاب یک OPM (پاورمتر نوری) مناسب، مهم خواهد بود. در زمان انتخاب دستگاه پاورمتر، فاکتورهایی مثل کاربرد، طول موج‌های کالیبره شده، نوع رابط و محدوده ‌اندازه‌گیری باید در نظر گرفته شود.

کاربرد: دستگاه پاورمتر می‌تواند میزان دقیق توان نوری در یک لینک نوری معمول و تجهیزات نوری را تست کند. با این حال انواعی از دستگاه‌های پاورمتر وجود دارند که برای کاربردهای خاصی طراحی شده‌اند، از جمله پاورمتر نوری PON و پاورمتر نوری CWDM که می‌توانند ‌اندازه‌گیری سریع و ساده‌تری برای برنامه‌های مربوطه را ارائه دهند.

روش کار پاور متر نوری

 

محدوده طول موج و طول موج کالیبره شده: هر دستگاه پاورمتر محدوده مشخصی از طول موج‌ها را پشتیبانی می‌‌کند که معمولاً از رنج 800nm تا 1700nm است. اگر میزان دقیق تری مورد نیاز باشد پیشنهاد می‌‌گردد قبل از تست توان نوری، دستگاه پاورمتر را بر روی همان طول موجی که دستگاه‌‌ها بر روی آن کار می‌کنند، کالیبره کرد. معمول‌ترین طول موج‌های مورد استفاده 850nm، 1550nm، 1310nm است. بنابراین هم محدوده طول موج و هم طول موج‌های کالیبره باید در نظر گرفته شوند.

محدوده ‌اندازه‌گیری: رنج قطعی توان سیگنال که دستگاه پاورمتر می‌تواند تست کند باید در نظر گرفته شود. عموماً توانی که دستگاه پاورمتر می‌تواند ‌اندازه‌گیری کند بین دامنه -70dBm تا +30dBm است.

نوع رابط: معمولا از یک پچ‌کورد جهت اتصال دستگاه با پورت دستگاه مربوطه برای تست فیبر نوری استفاده ‌می‌شود. رابط آداپتور نوری بر روی دستگاه پاورمتر می‌تواند ثابت باشد. برای مثال معمولاً خیلی از دستگاه‌های پاورمتر تنها یک آداپتور FC دارند. در شرایطی که پچ کوردی با کانکتور متناظر وجود نداشته باشد، دستگاه‌های پاورمتر (OPM) مجهز به چندین آداپتورِ قابل تعویض هستند. همچنین پاورمتر هایی با چندین رابط (Multi-Fiber Interface) مانند MPO/MT نیز وجود دارند.

 

پاورمتر یک دستگاه راحت جهت تست بوده که می‌تواند به صورت وسیعی کارایی تکنسین‌ها را افزایش دهد. بر اساس آنچه در بالا توضیخ داده شد، یک دیدگاه کلی جهت انتخاب و استفاده دستگاه پاورمتر ارائه شده است. رایا فیبر پارس انواع مختلف  تجهیزات تست و اندازه گیری مخابراتی با کیفیت مطلوب را ارائه می‌دهد.

شما نیز می توانید امتیاز دهید
امتیاز کاربران :


نوشته های مشابه